Forum erpegowe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jaki prep wariacie

+10
Michał Z.
gadamzaduzo
Skavenloft
Władca Piwnicy
Jagmin
Elan
Tarkis
Alicja
Adam
Brzozenwald
14 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Michał Z. Tue 21 Nov 2023, 11:22

Widzisz, to mamy dokładnie odwrotnie, bo ja lubię pogłówkować i te absurdalne połączenia jakoś logicznie poskładać w coś ciekawego, natomiast Chat GPT daje mało ciekawe, sztampowe propozycje.
Michał Z.
Michał Z.
Level 10
Level 10

Posts : 65
Join date : 2023-11-02
Location : Wrocław

Alicja and Władca Piwnicy like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Stellariusz Tue 21 Nov 2023, 11:25

Cóż, pewnie zależy jak długo, w jaki sposób i jak szczegółowo się z nim rozmawia.
Mnie nie raz zaskoczył swoją kreatywnością.

Stellariusz
Level 10
Level 10

Posts : 39
Join date : 2023-11-21

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by T0nd3r4 Tue 21 Nov 2023, 11:28

Niemożliwe że nie lubisz tabelek na pewno jakieś gówno miałeś serio jakie schizy co ty gadasz złe tabelki miałeś mówię ci złe inne spróbuj ja ci załatwię inne tabelki nie da się nie lubić tabelek co ty gadasz inne musisz spróbować bo różne są

TO NIEIRONICZNIE.
T0nd3r4
T0nd3r4
Level 10
Level 10

Posts : 28
Join date : 2023-11-02

Brzozenwald, Michał Z., Blesio and gadamzaduzo like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Stellariusz Tue 21 Nov 2023, 11:30

To załatw Very Happy

Stellariusz
Level 10
Level 10

Posts : 39
Join date : 2023-11-21

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by T0nd3r4 Tue 21 Nov 2023, 11:31

Maze Rats z ogólnych, ale też fajnie po prostu sobie dobrać zestaw pod to co się chce prowadzić, żeby nam nie wyskakiwały koboldy w starym świecie.
T0nd3r4
T0nd3r4
Level 10
Level 10

Posts : 28
Join date : 2023-11-02

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Stellariusz Tue 21 Nov 2023, 11:34

Ale właściwie po co mi tabelka, na to jaki przeciwnik zaatakuje graczy?

Wiadomo że zwierzoludzie.

Stellariusz
Level 10
Level 10

Posts : 39
Join date : 2023-11-21

Alicja and Blesio like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by T0nd3r4 Tue 21 Nov 2023, 11:37

W obliczu takiej nieskrępowanej, tryskającej kreatywności pozostaję z moimi tabelami bezradny i nic już nie proponuję Wink
T0nd3r4
T0nd3r4
Level 10
Level 10

Posts : 28
Join date : 2023-11-02

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Brzozenwald Tue 21 Nov 2023, 11:43

Częsty problem z korzystaniem z tabelek moim zdaniem jest taki, że dużo mg korzysta z nich bardzo prostolinijnie. To co się wylosowało to się dzieje. No powiedzmy że wylosowały się jakieś toksyczne ślimaki. To raczej nie chodzi o to by bohaterowie od razu byli przez nie zaatakowani, tylko zeby to zinterpretować, zadać sobie pytanie skąd, dlaczego i po co one tam są i w taki sposób je zaimplementować do świata. Może to wcale nie musi być spotkanie ze ślimakami, a napotkanie miejsca ich bytowania itp. Tabelki powinne być ptomptami do interpretacji przez naszą ludzką inteligencję :p
Brzozenwald
Brzozenwald
Level 100
Level 100

Posts : 136
Join date : 2023-11-01
Location : Gduńsk

Michał Z. and T0nd3r4 like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Stellariusz Tue 21 Nov 2023, 11:46

Very Happy

A tak całkowicie serio.

Efekty z Tabelek nie wypadają w moim wykonaniu tak dobrze, jak po prostu przemyślane i wdrożone przeze mnie wydarzenia/postaci/przedmioty. Zdecydowanie te "własne" elementy zapadały lepiej w pamięci moim graczom i były bardziej docenianie. Również te, wymyślane bezpośrednio podczas sesji.
Nigdy nie miałem też tak, bym czół że nie wiem co teraz zrobić, lub co mogłoby się wydarzyć - bym potrzebował sięgać po tabelę.

Czasem korzystam z tabel i rzucam sobie z ciekawości, ale nie jest to coś, co buduje zainteresowanie moich graczy.

Ale nie wszystko stracone:
Lubię tabelki do losowania efektów stałych elementów systemu, lub efektów akcji które może podjąć gracz (np w walce). Te sprawdzają się fajnie.
Dla wyjaśnienia, z takich znanych powszechnie elementów - rany krytyczne w WH, efekty meta magii dla DnD

Stellariusz
Level 10
Level 10

Posts : 39
Join date : 2023-11-21

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by T0nd3r4 Tue 21 Nov 2023, 11:51

To są już chyba po prostu różnice w stylu prowadzenia Smile
Ja potrzebuję tabel przede wszystkim dlatego, że:
a) prowadzę w całkowicie otwarty sposób bez scenariusza i "wątku głównego", a jednocześnie chcę wiarygodnego i żyjącego świata, więc muszę mieć narzędzia symulacji (a nie tylko pomoc w spontanicznym impro) i tu dobre tabele świetnie się sprawdzają;
b) nie lubię i nie chcę być autorem świata sesji, chcę być medium dla świata, który wydaje się istnieć poza mną; to oczywiście rodzaj autoiluzji, MG zawsze tak czy inaczej WYMYŚLA I TWORZY, ale ja mam głęboki brak satysfakcji z rzeczy, które wymyśliłem tak jak pisarz wymyśla - chcę "odkrywać", bo wtedy sam mam wrażenie prawdziwości świata.

Obydwie te rzeczy bardzo mocno wynikają z preferencji, bo większość MG jakich znam lubi wymyślać i tworzyć w taki bardzo autorski sposób i lubi czuć się autorami. Co jest oczywiście jak najbardziej spoko.
T0nd3r4
T0nd3r4
Level 10
Level 10

Posts : 28
Join date : 2023-11-02

Michał Z. and Stellariusz like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Michał Z. Tue 21 Nov 2023, 12:00

Problemem są też tabelki z bardzo konkretnymi wynikami, typu k6 koboldów. Ja używam tabelek bardziej abstrakcyjnych, z wynikami typu 'Not always hostile monsters'. Wtedy się zastanowię, co tu może mieszkać z czym da się pogadać.
Michał Z.
Michał Z.
Level 10
Level 10

Posts : 65
Join date : 2023-11-02
Location : Wrocław

Brzozenwald likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Brzozenwald Tue 21 Nov 2023, 12:04

rany krytyczne w WH
Rany krytyczne to najsłodsza rzecz w tym systemie. Losowanie krytyków to moje najlepsze wspomnienie z grania w WH4 Very Happy
Brzozenwald
Brzozenwald
Level 100
Level 100

Posts : 136
Join date : 2023-11-01
Location : Gduńsk

T0nd3r4 likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by T0nd3r4 Tue 21 Nov 2023, 12:13

Michał Z. wrote:Problemem są też tabelki z bardzo konkretnymi wynikami, typu k6 koboldów. Ja używam tabelek bardziej abstrakcyjnych, z wynikami typu 'Not always hostile monsters'. Wtedy się zastanowię, co tu może mieszkać z czym da się pogadać.

W sumie mam różnie. Czasem jest ze mną ogólna idea, ale potrzebuje czegoś super konkretnego, a czasem właśnie potrzebuję abstraktu. Oczywiście te konkretne muszą być staranniej dobrane pod setting, klimat czy konwencję.
T0nd3r4
T0nd3r4
Level 10
Level 10

Posts : 28
Join date : 2023-11-02

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Hrexandro Tue 21 Nov 2023, 14:43

Brzozenwald wrote:Częsty problem z korzystaniem z tabelek moim zdaniem jest taki, że dużo mg korzysta z nich bardzo prostolinijnie. To co się wylosowało to się dzieje. No powiedzmy że wylosowały się jakieś toksyczne ślimaki. To raczej nie chodzi o to by bohaterowie od razu byli przez nie zaatakowani, tylko zeby to zinterpretować, zadać sobie pytanie skąd, dlaczego i po co one tam są i w taki sposób je zaimplementować do świata. Może to wcale nie musi być spotkanie ze ślimakami, a napotkanie miejsca ich bytowania itp. Tabelki powinne być ptomptami do interpretacji przez naszą ludzką inteligencję :p

Dokładnie, wynik to początek główkowania. Losuję 200 troglodytów, to nie zabijam od razu drużynę chmarą wrogów - notuję sobie, że gdzieś tutaj muszą mieć siedzibę, obóz, zostawiają ślady, wznosi się dym z ognisk. Albo na przykładzie akurat nie tabelki ale generatora na stronce.
Jaki prep wariacie - Page 2 Screen10

Potrzebuję potwora, losuję sobie. No ok, lewituje, ma wielką śmierdzącą kałem japę, mam loch w kanałach, więc pasuje. Leże ignorujemy, jesteśmy w kanałach a nie w lesie. Skoro nikt go nie zeżarł jeszcze, musi mieć więcej HP niż te 2 i większą siłę w walce niż te k4 obrażeń -więc zakładamy, że tą paszczą może kogoś zeżreć w całosci. No to jest samotnik, silny, chce mięsa. Jak relacja z innymi mieszkańcami? Inteligentne stwory składają mu daniny z mięsa, żeby dał im spokój. Jako loot trucizna? Ok, będzie skłonny przehandlować trucizny graczom za przyniesione świeże mięso (to już zależy od rzutu na reakcję). Żeby był sens paktować zamiast natychmiastowej walki zakładam, że nie jest na pierwszy rzut oka potworny wygląda normalnie jak zwykły starzec, dopiero w momencie rozpoczęcia walki rozdziawia mu się paszcza, zaczyna lewitować itd.

T0nd3r4 wrote:
b) nie lubię i nie chcę być autorem świata sesji, chcę być medium dla świata, który wydaje się istnieć poza mną; to oczywiście rodzaj autoiluzji, MG zawsze tak czy inaczej WYMYŚLA I TWORZY, ale ja mam głęboki brak satysfakcji z rzeczy, które wymyśliłem tak jak pisarz wymyśla - chcę "odkrywać", bo wtedy sam mam wrażenie prawdziwości świata.

Też to lubię, czuję się jak wieszcz rozrzucający kosteczki czy inne węgielki i wróżący co one mogą oznaczać.

Stellariusz wrote:Ale właściwie po co mi tabelka, na to jaki przeciwnik zaatakuje graczy?

Wiadomo że zwierzoludzie.

W sumie racja. Zwierzoludzie są najlepsi.
Hrexandro
Hrexandro
Level 10
Level 10

Posts : 34
Join date : 2023-11-02
Age : 34
Location : Toruń

https://korbaczrpg.blogspot.com/

T0nd3r4 likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Stellariusz Tue 21 Nov 2023, 14:54

T0nd3r4 wrote:To są już chyba po prostu różnice w stylu prowadzenia Smile
Ja potrzebuję tabel przede wszystkim dlatego, że:
a) prowadzę w całkowicie otwarty sposób bez scenariusza i "wątku głównego", a jednocześnie chcę wiarygodnego i żyjącego świata, więc muszę mieć narzędzia symulacji (a nie tylko pomoc w spontanicznym impro) i tu dobre tabele świetnie się sprawdzają;
b) nie lubię i nie chcę być autorem świata sesji, chcę być medium dla świata, który wydaje się istnieć poza mną; to oczywiście rodzaj autoiluzji, MG zawsze tak czy inaczej WYMYŚLA I TWORZY, ale ja mam głęboki brak satysfakcji z rzeczy, które wymyśliłem tak jak pisarz wymyśla - chcę "odkrywać", bo wtedy sam mam wrażenie prawdziwości świata.

Obydwie te rzeczy bardzo mocno wynikają z preferencji, bo większość MG jakich znam lubi wymyślać i tworzyć w taki bardzo autorski sposób i lubi czuć się autorami. Co jest oczywiście jak najbardziej spoko.

W sumie to bardzo ciekawy wątek: Czego oczekujemy jako MG, dlaczego to robimy?

Jak sobie o tym pomyślę - lubię opowiadać historię, lubię pokazywać graczom "coś" - gdzieś na tym świecie. Jakąś kulturę, jakieś miejsce.
Lubię też wymyślać przedmioty, opisowo, lore jak i ich mechanikę w przypadku magicznych przedmiotów.
Myślę że lubię tworzyć coś dla ludzi i patrzeć co z tym zrobią, na jakie pomysły wpadną i dokąd to doprowadzi. (Albo jak do tego doprowadzi, jeśli to pomysł na finał mnie inspiruje)

Jest we mnie trochę też z teatralnej sztuki - oczekuje pewnego rodzaju logiki w zachowaniu graczy i świata i trzymania się tej logiki.

Stellariusz
Level 10
Level 10

Posts : 39
Join date : 2023-11-21

Skavenloft and T0nd3r4 like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Skavenloft Tue 21 Nov 2023, 23:46

Ja jako MG uwielbiam być zaskakiwany. Przychodzić na sesję i kompletnie nie mieć pojęcia, kim będą postacie graczy, gdzie pójdą, kogo spotkają, co zrobią, co z tego wyniknie — i jest to dla mnie przyjemność podwójna, bo raz, że mam frajdę z odkrywania, co się wydarzy, a dwa, że mam frajdę z improwizowania, z bezustannego stawania przed wyzwaniem — jak to pociągnąć dalej, jak zareagować, w którą stronę to pchnąć, żeby było ciekawiej, żeby stworzyć graczom okazję do zrobienia czegoś ciekawego, postawić przed postaciami interesujące wyzwanie - po to przychodzę prowadzić, to jest dla mnie to w RPG.
Skavenloft
Skavenloft
Admin

Posts : 406
Join date : 2023-11-01
Age : 35
Location : Jelenia Góra

http://fajerbol.pl/

T0nd3r4 likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by T0nd3r4 Wed 22 Nov 2023, 08:26

Ja mam jakiś miks obu. Interesuje mnie najbardziej wspólne przebywanie w sensownym i wiarygodnie symulowanym świecie, ale nie chcę decydować o rzeczach, chcę jedynie opisywać i przekazywać zdarzenia w tym świecie.
T0nd3r4
T0nd3r4
Level 10
Level 10

Posts : 28
Join date : 2023-11-02

Skavenloft likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Władca Piwnicy Fri 24 Nov 2023, 12:23

Stellariusz wrote:Nienawidzę tabelek, bo większość tworzy absurdalne i nieciekawe (w moim odczuciu) połączenia.
Mam odmienne wrażenie, które określam "magią kości" - fakt, że z tabelek wychodzą w dużej mierze idealnie dopasowane rzeczy do sytuacji.
Władca Piwnicy
Władca Piwnicy
Level 10
Level 10

Posts : 48
Join date : 2023-11-09
Location : gdzieś w Piwnicy

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Tarkis Fri 24 Nov 2023, 14:35

Władca Piwnicy wrote:
Stellariusz wrote:Nienawidzę tabelek, bo większość tworzy absurdalne i nieciekawe (w moim odczuciu) połączenia.
Mam odmienne wrażenie, które określam "magią kości" - fakt, że z tabelek wychodzą w dużej mierze idealnie dopasowane rzeczy do sytuacji.

Bezczelnie podzielę się postem, który właśnie o tej magii jakiś czas temu napisałem Smile
LINK
Tarkis
Tarkis
Level 10
Level 10

Posts : 46
Join date : 2023-11-01
Age : 39
Location : Kraków

https://sites.google.com/view/twojestarerpg

Skavenloft likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Skavenloft Fri 24 Nov 2023, 22:07

Ja pokochałem tabele losowe, kiedy zrozumiałem, że erpegi to narzędzia, tabelki to narzędzia i to one mają służyć mi, a nie ja im. Nauczyłem się z nich korzystać nie z jako nieomylnej wyroczni, definiującej, co się musi stać, tylko jako ze źródła inspiracji, pożywki dla wyobraźni, z której można skorzystać na różne sposoby, tak żeby pasowało to do sesji. Przykładowo:

Losuję spotkanie losowe, wypada "drużyna spotyka smoka". No i ok, mogę po prostu powiedzieć "idziecie przez miasto i nagle z chmur wyłania się straszliwa bestia, żeby porwać w szpony księżniczkę stojącą na balkonie"

ALE

Mogę też powiedzieć "idziecie przez miasto i widzicie znanego w całej okolicy zapaśnika Theodreda "Smoka" Dolgrima, zwycięzcę siedemdziesięciu pięciu walk na miejskiej arenie.

ALBO

Idziecie przez miasto i widzicie, że przed barem "Smok" ustawiła się kolejka. Ludzie mówią coś o różowym lotosie. Stygijskim - najleszym!

ALBO

Idziecie przez miasto i znajdujecie na ulicy złotą monetę z wizerunkiem smoka. Dziwna jakaś, pewnie zagraniczna.

ALBO

Idziecie przez miasto i natrafiacie na mieniący się feerią barw korowód — grupa gnomów przebranych za ogromnego, tańczącego smoka dziarsko prze przez miasto w towarzystwie grajków i połykaczy ognia, obsypywana serpentynami i konfetti — mają dzisiaj ważne święto. Ponoć każdego, kto pójdzie za smokiem, czeka udany rok!

Mogę to pociągnąć w różne strony. Coś na pewno będzie mi pasowało i spodoba się ekipie Very Happy
Skavenloft
Skavenloft
Admin

Posts : 406
Join date : 2023-11-01
Age : 35
Location : Jelenia Góra

http://fajerbol.pl/

Brzozenwald, Castelviator, Tarkis and Alicja like this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Władca Piwnicy Sat 25 Nov 2023, 12:43

To dla mnie, jak smok, to smok. Ale po prostu nie musi być tak, że nagle zlatuje "z zasadzki". Może przelecieć gdzieś na niebie. Mogą zobaczyć jak walczy z oddziałem zbrojnych.
Ale smok, to smok!
Władca Piwnicy
Władca Piwnicy
Level 10
Level 10

Posts : 48
Join date : 2023-11-09
Location : gdzieś w Piwnicy

Skavenloft likes this post

Back to top Go down

Jaki prep wariacie - Page 2 Empty Re: Jaki prep wariacie

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum