Forum erpegowe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zagadka - stopklatka

+6
Diabeł
Rangar
Alicja
Brzozenwald
volare
Adam
10 posters

Go down

Zagadka - stopklatka Empty Zagadka - stopklatka

Post by Adam Fri 03 Nov 2023, 23:26

Czy używacie motywu zagadki/łamigłówki na swoich sesjach? Jakie są Wasze doświadczenia z tym elementem gry? Jest to coś co wzbogaca Wasze sesje, czy może w sztuczny sposób je spowalnia?
Adam
Adam
Level 10
Level 10

Posts : 50
Join date : 2023-11-03
Age : 30
Location : Warszawa

https://konkwistadorzy.blogspot.com

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by volare Sat 04 Nov 2023, 00:22

Nie. Po prostu nie Smile
Z perspektywy gracza mogę powiedzieć że różnie bywa. Jak się człowiek wciągnie to jest fajna sesja, ale miałem też tak, że zagadka mi zupełnie nie podeszła i czekałem pół sesji aż reszta graczy skończy wymyślać rozwiązanie, a niedługo później zrezygnowałem z tamtej kampanii 🤷‍�
Moim zdaniem zagadkę trzeba zrobić tak żeby nie była za trudna albo żeby nie była konieczna do kontynuowania sesji.
volare
volare
Level 10
Level 10

Posts : 20
Join date : 2023-11-02
Location : zagubiony poza czasem i przestrzenią

Brzozenwald likes this post

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Brzozenwald Sat 04 Nov 2023, 00:35

To zależy z tymi zagadkami. Raczej unikam czegoś takiego. Ale np w emulowaniu określonej konwencji, może i miałyby sens (grecki sfinks czy rymowanki z hobbita). Ale ogólnie zjadają czas na sesji, który można poświęcić na odkrywanie faktycznej zagadki - co się dzieje wokół graczy.
Brzozenwald
Brzozenwald
Level 100
Level 100

Posts : 136
Join date : 2023-11-01
Location : Gduńsk

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Alicja Sat 04 Nov 2023, 00:48

Nie stosuję. Lubię czasem, jak MG podrzuci, bo lubię łamigłówki. Czuję jednak wtedy, że przeskakuję z trybu odgrywania postaci w tryb kombinowania stricte jako ja, graczka, i jest to dla mnie pewien zgrzyt.
Alicja
Alicja
Level 10
Level 10

Posts : 66
Join date : 2023-11-01
Age : 40
Location : Zagranico

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Rangar Sat 04 Nov 2023, 10:30

Raczej nie lubię i nie stosuję. Kiedyś próbowałem kilku rodzajów, ale bez powodzenia.

Ostatecznie rzecz biorąc, to nie gracze rozwiązują zagadki, a ich postacie - więc sensowniejszy jest jakiś rzut na "śledztwo" czy "tajemnice", niż wydawanie graczom sudoku do rozwiązania, w którym oznaczone pola dają szyfr do sejfu.

Chyba, że gracz sam powie, że go to kręci - np. jakiemuś entuzjaście kryptografii dać wiadomość w rot69, napisaną mlekiem na papierze.
Rangar
Rangar
Level 1
Level 1

Posts : 8
Join date : 2023-11-01

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Diabeł Sat 04 Nov 2023, 10:37

Nie. Jakbym chciał spędzić kilka sesji tylko na poziomie meta, to bym grał w inne gry, niż RPG.
Diabeł
Diabeł
Level 10
Level 10

Posts : 69
Join date : 2023-11-01
Location : Lądek Zdrój

https://www.twitch.tv/diabelskiewersety

volare likes this post

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Hechlok Sat 04 Nov 2023, 11:14

Dużo zależy od graczy. Jak prowadzę dla młodszych nastolatków, to stosuje, bo zazwyczaj bardzo je lubią. Dla nich dużo naturalniejsza jest gra sobą, niż jakieś ogromne wczuwanie się w swoją postać.
Hechlok
Hechlok
Level 10
Level 10

Posts : 13
Join date : 2023-11-01

http://hechlok.itch.io

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Skavenloft Wed 08 Nov 2023, 15:17

Nie. Już nawet nie pamiętam, kiedy ostatnio mi się zdarzyło.
Skavenloft
Skavenloft
Admin

Posts : 406
Join date : 2023-11-01
Age : 35
Location : Jelenia Góra

http://fajerbol.pl/

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by kuperkowo Wed 08 Nov 2023, 16:38

Kiedyś jak prowadziłem one-shota w dnd 5 edycji to była tam taka scena, że postacie graczy schodzą do piwnicy w jakimś domu i nagle drzwi do piwnicy ,,same" zamykają i żeby je otworzyć to trzeba byłoby wpisać pewien kilku cyfrowy kod który budził golema, który otwierał drzwi.
Aczkolwiek to był jakichś bardzo prosty kod w stylu, że trzeba było podać następną liczbę w ciągu i gracze bardzo szybko odgadli jaka jest prawidłowa odpowiedź.
kuperkowo
kuperkowo
Level 1
Level 1

Posts : 5
Join date : 2023-11-02

Skavenloft likes this post

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Headbanger Wed 08 Nov 2023, 21:29

Używałem podczas tworzenia postaci do kampanii Mage Awakening 1ed. Podczas sceny przebudzania było trochę fantastycznych opisów tego doświadczenia i jedna z postaci Obrimos miała w swojej astralnej podróży odpowiedzieć na zagadkę. No i właśnie jej rozwiązanie fabularnie miało ją przebudzić i ściągnąć spowrotem do ciała już jako przebudzony mag. Postać tak czy siak odpowiedziała prawidłowo inaczej co to za preludium? Tam nie można przegrać ruleswise. Jednak jeżeli gracz by na to wpadł to by zaczął z 1 arcane experience jako bonus, jeżeli nie to po prostu podaje rozwiązanie. Gracz odpowiedział poprawnie, reszta drużyny gratulowała.

To był w sumie jedyny przypadek użycia zagatki na moich sesjach. Zazwyczaj po prostu jak fabularnie się pojawiają to testujemy odpowiednie zdolności ich postaci.
Headbanger
Headbanger
Level 10
Level 10

Posts : 38
Join date : 2023-11-01
Age : 36
Location : Opole

Skavenloft, volare and Adam like this post

Back to top Go down

Zagadka - stopklatka Empty Re: Zagadka - stopklatka

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum